Marka Konumlandırma Nedir? Neden Önemlidir?

İçindekiler

Başarılı bir marka olmanın yolu tüketicilerin zihninde doğru bir yerde konumlanmaktan geçer. Bu da ancak doğru planlanmış bir marka konumlandırma çalışmasıyla mümkündür. İyi bir çalışmayla tüketicilerinizin sizin algılayacağını belirleyebilir ve firmanız için güvenilir bir imaj oluşturabilirsiniz. Marka Konumlandırma Nedir? İnsanlar; organizasyonları da tıpkı bireyler gibi belli özelliklere göre tanımlar. Bu tanımlar tüketici davranışları üzerinde büyük […]

Başarılı bir marka olmanın yolu tüketicilerin zihninde doğru bir yerde konumlanmaktan geçer. Bu da ancak doğru planlanmış bir marka konumlandırma çalışmasıyla mümkündür. İyi bir çalışmayla tüketicilerinizin sizin algılayacağını belirleyebilir ve firmanız için güvenilir bir imaj oluşturabilirsiniz.

Marka Konumlandırma Nedir?

İnsanlar; organizasyonları da tıpkı bireyler gibi belli özelliklere göre tanımlar. Bu tanımlar tüketici davranışları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Örneğin, eve yemek sipariş etmemiz gerektiğinde hızlı, güvenilir ve lezzetli olduğunu düşündüğümüz markaları tercih ederiz. Marka konumlandırma tam olarak böyle bir tanımı ve güven algısını yaratmayı amaçlar. Bu kavram; “Tüketicinin zihninde farklı ve benzersiz bir yere sahip olmak” olarak tanımlanabilir.

Her firma, olumlu veya olumsuz özellikleriyle kendine özgü bir yere sahiptir. Tüketici davranışı ise temelde ihtiyaçlarını karşılamak için en mantıklı ve kısa çözümü bulma güdüsüne dayanır. Müşterilerinizin markanıza karşı olumlu bir izlenime sahip olması ise bu çözümü sunmak konusunda ikna edici olmanızı sağlar. Dolayısıyla, marka konumlandırma ürün ve hizmetlerinizin tercih edilebilir olması için yapmanız gereken başlıca çalışmalardan biridir.

Marka Konumlandırma Süreci Nasıl İşler?

Konumlandırma çalışmalarının temeli bir algı oluşturmaya dayanır. Bu algıyı yaratmanın yolu ise etkili bir strateji oluşturmaktan geçer. Firma bu süreçte hedef kitle ile bir etkileşim kurarak onların zihninde istenilen yere gelmeyi amaçlar. Bu etkileşim; pazarlama ve reklam çalışmalarından ürün kalitesinin iyileştirilmesine kadar pek çok aşamadan oluşur.

Marka Konumlandırma Stratejisinin Oluşturulması

Bir markanın tüketici nezdinde inandırıcı olabilmesi için öncelikle doğru bir biçimde tanımlanmış ve sınırlarının çizilmiş olması gerekir. Her firmanın belli bir hedef kitlesi vardır. Hizmet standartları ve değer önerileri bu kitlenin isteklerine göre şekillenir. Müşteri beklentilerini göz önünde bulundurarak etkin bir strateji yaratmak mümkündür. Marka konumlandırma stratejisi işletmenin temel değerlerini, tüketici beklentilerini ve rekabet avantajlarını belirleyerek bir plan yapmaya dayanır. Etkili bir plan oluşturarak müşteriye tutarlı bir hikâye anlatmak mümkündür.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Hedef kitlenin belirlenmesi, konumlandırma stratejisinin önemli aşamalarından biridir. Her tüketici grubunun ihtiyaçları, istekleri ve doğal olarak beklentileri farklıdır. Örneğin; çocuklara yönelik ürünler üretiyorsanız değer önerileriniz arasında sağlığın ve güvenliğin olması gerekir. Tüketici kitlenizi oluşturan kişiler markanızdan bunu bekleyecektir. Başka bir ifadeyle, doğru stratejiyi oluşturmak için markanın kime hitap ettiğini ve bu kitlenin nasıl gereksinimlere sahip olduğunu belirlemeniz gerekir.

Ürün veya Hizmet Kategorisinin Belirlenmesi

Marka konumlandırma sürecinde, markanın hangi ürün veya hizmet kategorisinde faaliyet göstereceği belirlenmelidir. Ürün türünün seçilmesi tüketicilere markanın ne tür bir çözüm sunduğunu anlatma açısından önemlidir. Kategorizasyon, firmanın tanımlanmasını ve rakiplerinden ayırt edilmesini kolaylaştırır. Net bir ürün skalası belirleyerek firmanın benzersiz yönlerini oluşturmak mümkündür. Bu sayede hedef kitlenin sınırları daha net bir biçimde çizilebilir ve çalışmalar verimli hâle getirilebilir.

Değer Önerisi Belirleme

Markanın tüketiciye sunduğu deneyim spesifik bir ürünün veya hizmetin sağlanmasından ibaret değildir. Örnek olarak; bir giyim firmanız olduğunu varsayalım. Müşterilerinize sattığınız kıyafetlerin rahatlığı, şıklığı ve uzun ömürlülüğü onların deneyimini şekillendirir. Ürün ve hizmetlerinizle birlikte olumlu olarak vadettiğiniz her şey firmanızın değer önerisini oluşturur. Aynı örnek üzerinden devam etmek gerekirse; şık görünen, rahat, uzun süre dayanabilen ve sürdürülebilir yöntemlerle üretilen kıyafetler satmak değer önerilerinizi oluşturabilir. Marka konumlandırma stratejinizin başarıya ulaşması değerlerinizi doğru bir biçimde belirlemekle mümkündür.

Rekabet Analizi ve Rakiplerin Konumlandırması

Rekabet analizi, markanın rakipleriyle karşılaştırılması ve rekabet ortamında nasıl konumlandığının belirlenmesini içerir. Bu analiz, markanın güçlü ve zayıf yönlerini belirleme ve stratejik bir avantaj elde etme açısından kritiktir. Sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren majör ve minör rakiplerinizi gözden geçirerek firmanızın izleyeceği yolu çizebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, rakiplerinziin eksikliklerini gözden geçirerek bunları kapatacak çözümler üretebilirsiniz.

Tüketiciler Markanızı Nasıl Algılar?

Hayatımızdaki insanları iyi, kötü, sevecen, uyumlu veya öfkeli gibi spesifik özelliklerle tanımlanırız. Markalar da zihnimizde bunlara benzer kalıplarla yer edinir. Söz konusu kalıplar ise firmanın öne çıkan ve dikkat çeken özelliklerinden oluşur. Örneğin; yüksek kaliteli ve yüksek fiyatlı ürünler satan bir marka lüks olarak algılanır. Bu markanın yarattığı algıyı avantaja dönüştürmek için yüksek gelir grubunu hedeflemesi gerekir. Diğer yandan, arketipler de marka konumlandırma konusunda yardımcı olabilir.

Marka Arketipleri Nelerdir?

Marka arketipleri, firmanın tüketicinin zihnindeki imajını belirleyen kişilik tipleridir. Jung’un teorilere dayanarak kabul edilen başlıca arketipler şunlardır:

 • Bilge: Temel amacı gerçeği bulmaktır. Güçlü özellikleri zeka ve analitik becerilerdir. Bunları dünyayı anlamak için kullanır.
 • Masum: Yeryüzündeki mutluluğu bulmayı amaçlar.
 • Kaşif: Öğrenmek ve keşfetmek temel amacıdır. Dünyayı ve kendini keşfetmeyi amaçlar.
 • Hükümdar: Güçlü ve kontrol sahibi olmayı arzular. En büyük amacı sağlam temeller üzerinde durabilmektir.
 • Yaratıcı: Yeniliklerden ve dönüşümlerden yanadır. Devingen bir karakteri vardır. Değişimleri zamanında sezinleyerek bunlar için gereken aksiyonu alır.
 • Kahraman: Zorluklarla baş etme becerisinden güç alır. Cesur bir karaktere sahiptir.
 • Aykırı: Yerleşik kurallara karşı duran bir kişiliği vardır. Bu kurallara karşı çıkarak yenilik yaratır.
 • Sevecen: Temel motivasyon kaynağı sevgi ve şefkattir. Sıcak ve samimi ilişkileri sever.
 • Sıradan İnsan: Ortalamayı temsil eder. Toplumun genel fikirlerini yansıtır.
 • Soytarı: Eğlenmeyi ve oyun oynamayı sever. Aynı zamanda iyi bir kaşiftir.
 • Büyücü: Dünyayı vizyoner yöntemlerle değiştirme gücüne ve motivasyonuna sahiptir.

Başarılı Marka Konumlandırma Örnekleri

Marka konumlandırma konusunda doğru adımları atarak başarıya ulaşmış başlıca firmalar şunlardır;

McDonald’s

Fast-food denilince birçok kişinin aklına ilk olarak McDonald’s gelir. Firma bu başarısını büyük ölçüde marka konumlandırma konusunda doğru adımları atmış olmasına borçludur. McDonald’s’ın pazarlama stratejisi “Hızlı, uygun fiyatlı ve lezzetli” yemekler sunma vaadine dayanır. Bu değer önerileri üzerinden oluşturulan marka konumlandırma çalışması büyük ölçüde başarılı olmuştur. Bahsedilen değerler üzerinden oluşturulan kimliğin firmanın müşteriyle temas ettiği her alanda tutarlı bir biçimde uygulandığını görmek mümkün. Dünya genelinde yüzlerce şehirde şubeleri olan McDonald’s’ın her şubede kimliğine uygun bir strateji izlediğini söylemekte fayda var. Ayrıca firmanın “İşte bunu seviyorum” şeklindeki reklam sloganı da değerleri yansıtıyor.

Dove

Dove, kişisel bakım ürünleriyle farklı vücut tiplerine, yaş gruplarına ve renklere hitap eden bir marka imajı oluşturarak başarılı bir konumlandırma stratejisi uygulamıştır. Firmanın “Gerçek güzellik” kampanyası marka konumlandırma için örnek gösterilebilir. Bu çalışma, güzellik kavramını bireyselleştirerek inşa edilmesi değil ortaya çıkarılması gereken bir olgu hâline getirir. Firma bu sayede güzellik ve estetik algılarının sorgulandığı bir dönemde tüketiciyle bağ kurmayı başarmış ve değişen değerlere uygun bir kimlik inşa edebilmiştir.

Sonuç olarak; marka konumlandırması müşterinin nezdinde olumlu ve güçlü bir imaja sahip olmanızı sağlar. Başka bir ifadeyle, konumlandırma çalışması tüketici kitlenizin sizi “iyi tanımasına” yardımcı olur. Firmanızı hedef kitlenizin gözünde doğru bir biçimde konumlandırmak için hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Kuantum Araştırma olarak veri analizinin gücüyle etkili konumlandırma hizmeti sunuyoruz. Detaylı bilgi için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Daha İyi karar vermenize yardım edebiliriz.

Bize bugün ulaşın, İşinizi büyütmenin yollarını konuşalım