İçerik Pazarlaması Nedir ve Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Bilgi, insan davranışlarını şekillendiren ve harekete geçiren önemli unsurlardan biridir. Kendiliğinden gelişen davranışların temelinde dâhi önceden öğrenilen ve kabul edilen bilgiler vardır. İçerik pazarlama, tüketiciye bilgi sunarak güven unsuru yaratmanın en etkili yollarından biridir. Bu pazarlama yöntemiyle potansiyel müşterilerin markayla ilgilenmeye dair eğilimini güçlendirmek ve onları satın alma davranışına teşvik etmek mümkündür.  İçerik Nedir? İçerik […]

Bilgi, insan davranışlarını şekillendiren ve harekete geçiren önemli unsurlardan biridir. Kendiliğinden gelişen davranışların temelinde dâhi önceden öğrenilen ve kabul edilen bilgiler vardır. İçerik pazarlama, tüketiciye bilgi sunarak güven unsuru yaratmanın en etkili yollarından biridir. Bu pazarlama yöntemiyle potansiyel müşterilerin markayla ilgilenmeye dair eğilimini güçlendirmek ve onları satın alma davranışına teşvik etmek mümkündür. 

İçerik Nedir?

İçerik pazarlama yönteminden bahsetmeden önce bu metodun temel unsuru olan içerik kavramına değinmek faydalı olur. Bu kavram, Collins Sözlüğü’nde “Yazılabilen, okunabilen, izlenebilen, görsel olarak üretilebilen ve incelenebilen her türlü materyal” olarak tanımlanır. Pazarlama terminolojisideki anlamının da bu tanıma yakın olduğu söylenebilir. Marka tarafından üretilen ve belli bir mesaj taşıyan metinler, videolar, görsel tasarımlar, ses parçaları ve görüntülü, yazılı, sesli unsurların tamamı içerik olarak tanımlanır.

İçerik Pazarlama Nedir?

Bilgi ve değer odaklı içerikler yayınlayarak kitleyi harekete geçirmeyi amaçlayan pazarlama yöntemi içerik pazarlama olarak adlandırılır. Bu yöntem; yazılı, görsel ve sesli içeriklerin daha önce belirlenen bir kullanıcı kitlesine uygun bir biçimde oluşturularak yayınlanmasına dayanır. Söz konusu metin, grafik, video ve ses parçaları; markaya ilişkin bilgi ve değerin tüketici kitlesine aktarılmasını sağlar. Bu pazarlama yöntemi, müşteri kitlesinin bilgilendirilmesini ve marka lehine harekete geçmesini amaçlar.

Geleneksel Pazarlama ile İçerik Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Geleneksel pazarlama, ürün odaklı bir yöntemdir. Bu metodun temel amacı, tüketiciyi ürünle ilgilenmek için ikna etmektir. Marka mesajı ve mesaj doğrultusunda hazırlanan görsel, yazılı, sesli içerikler satış odaklı olarak kurgulanır. Dolayısıyla, geleneksel pazarlamanın temel amacı tüketiciyi aksiyona geçirerek ürünü satın almaya ikna etmektir.

Content Marketing Institute kurucusu Joe Pulizzi, içerik pazarlama kavramını şu şekilde tanımlar; “İçerik pazarlaması, ne sattığınızla değil nerede durduğunuzla ilgilidir.” Bu tanımdan yola çıkarak, söz konusu pazarlama yönteminin üründen ziyade değer odaklı olduğunu söylemek mümkündür. Bilgilendirici içerikler üretmenin satışlara etki edeceği şüphesizdir ancak yöntemin temel amacı marka değerlerini tüketiciye yansıtmaktır.

İki yöntem arasındaki farkı şu şekilde özetlemek mümkündür; Geleneksel pazarlama satış amacıyla aksiyon yaratmayı, içerik pazarlama ise güven ve saygınlık kazanma amacıyla değer üretmeyi hedefler.

İçerik Pazarlama İşletmelere Ne Kazandırır?

İçerik yayınına dayalı pazarlamanın işletmenize sağlayacağı başlıca faydalar şunlardır;

Marka Bilinirliği

Marka bilinirliği, tüketicilerin markanızın adından ya da hizmetlerinden haberdar olmasından ibaret değildir. Bu unsur, müşteri kitlenizin şirketinizin benzersiz yönlerini ve tüketicilere sunduğu avantajları bilmesini ifade eder. Hedef kitlenizin bu durumlardan haberdar olması için öncelikle onlara bilgi sunmanız gerekir. İçerik pazarlama, görünürlüğünüzü artırarak bilgi aktarmanıza ve güven inşa etmenize yardımcı olur.

Marka Güveni

MarketingCharts’ta yayınlanan bir anket çalışması, güven unsurunun satın alma kararlarında büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkeleri kapsayan bu çalışmaya göre kadın tüketicilerin %72’si, erkeklerin ise %63’ü bir markayı tercih ederken güvenin en önemli unsur olduğunu düşünüyor. Bu bilgilerden yola çıkarak şirketinize olan rağbetin sürekliliğini sağlamak için tercih etmeniz gereken yolun güven yaratmak olduğunu söyleyebiliriz. İçerik pazarlama, nitelikli bilgi akışı sağlayarak bu unsuru yaratmanıza yardımcı olur.

Doğrudan satışa odaklanan yöntemler her zaman etkili olmayabilir. Özellikle 2000’li yıllardan sonra tüketicilerin markalara yönelik beklentileri büyük ölçüde değişmiştir. Markanın müşteriyi anlaması, onun için çözümler üretmesi, sosyal konularda duyarlı olması ürün ve hizmet kalitesi kadar önemlidir. Hedef kitleniz, onlarla yalnızca ürün satmak için iletişime geçmenizden ve marka değerlerinizi bunun üzerine inşa etmenizden hoşlanmayabilir. İçerik pazarlama, yarattığınız değerleri tüketicilerinizle buluşturmanın en etkili yoludur. Hedef kitlenize nitelikli bilgi akışı sağlayarak şirketinizi yalnızca satış yapmaya çalışan bir kurum olmaktan kurtarabilir ve potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanabilirsiniz.

SEO

Arama motorlarının algoritmaları, kullanıcılara arattıkları terimlerle ilgili en güvenilir sonuçları göstermek üzerine çalışır. Bu çalışma prensibini belli bir açıdan akademik yayın kriterlerine benzetmek mümkündür. Anahtar kelimelerle ilgili bilgi veren, güvenilir, dil ve üslup konusundan kaliteli içerikler sıralamada öne çıkar. Dolayısıyla içerik pazarlama güven unsuru inşa etmenin yanı sıra markanızın internetteki görünürlüğünü de artırır.

2018 yılında yapılan bir araştırma, online alışveriş yapan kullanıcıların %80’inin satın alma davranışında bulunmadan önce Google üzerinde arama yaptığını gösterir. Hizmetlerinizle ilgili arama terimlerinde ilk sıralarda görünmek tüketicilerin sizi tercih etmesini kolaylaştırır. Örnek olarak; spor aksesuarları satan bir firmanız varsa “yoga matı, tenis raketi, pilates topu” gibi anahtar kelimelerde ilk sıralamada olmanız, bu ürünlere ihtiyaç duyan kullanıcıların sizi tercih etmesini sağlar. Sitenizde yer alan blog sayfasında söz konusu ürünlerle ilgili bilgilendirici içerikler girerek sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?

Başarılı bir içerik pazarlaması yapmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Her içeriğin bir anlatısı ve üslubu vardır. Bu unsurlarla oluşturulan bir metnin, görselin ya da ses parçasının kullanıcıda karşılık bulması için doğru kitleye hitap etmesi gerekir. Kitlenizin ihtiyaçlarını, beklentilerini ve özelliklerini ne kadar iyi bilirseniz hazırladığınız içerikler o kadar etkili olur. Bunun için hitap ettiğiniz tüketici grubunun demografik özelliklerini, ilgi alanlarını ve gereksinimlerini araştırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; asitli içecek satıyorsanız hedef kitlenizin önemli bir kısmını genç müşteri grubu oluşturacaktır. Bu kitleye dinamik, heyecanlı ve neşeli bir üslupla hitap edebilirsiniz.

İçerik Hedeflerinizi Belirleyin

Michelin tarafından 1900 yılından beri hazırlanan “Guide Michelin” içerik pazarlamasına başarılı bir örnek olarak gösterilebilir. Bu rehber, firmadan alışveriş yapan şoförler için mola yerlerini, uygun güzergâhları ve restoranları göstermek için hazırlandı. 1955 yılında geliştirilen “Bob Gourmand” standartları ise rehberde yüksek kaliteli fakat uygun fiyatlı restoranların yer almasını sağladı. Günümüzde restoranlar için uluslararası bir kalite standardı olarak kabul edilen “Michelin Yıldızı” bu şekilde doğdu.

İçerik pazarlamasında etkili olmanın yolu hedefleri doğru belirlemekten geçer. Yukarıdaki örnek üzerinden ifade etmek gerekirse; Michelin şoförler için bazı standartlar belirlemeyi amaçlamış ve sonuçta lastik firması olmasına rağmen, restoran sektörünün standartlarını belirleyen bir kurum hâline gelmiştir. Amacınız marka bilinirliğinizi artırmak, potansiyel müşterileri çekmek veya markanızı herhangi bir konuda güvenilir bilgi kaynağı hâline getirmek olabilir. İçerik stratejilerinizi bu amaçlara göre belirleyerek pazarlama faaliyetlerinizi etkili kılabilirsiniz.

Hangi Tür İçerikler Yayınlayacağınıza Karar Verin

Hedeflerinizi belirledikten sonra hangi tür içerikler yayınlayacağınıza karar verebilirsiniz. Bu konuda tek bir türe bağlı kalmamanız faydalı olur. Örnek vermek gerekirse; blog içerikleri sitenizin SEO puanını artıracak ve arama motorlarında ön plana çıkmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kısa videolar ve görsellerle marka mesajınızın kısa sürede aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Son yıllarda popüler bir içerik türü olan podcast de iyi bir tercih olabilir. Hangi içeriği hangi amaç için oluşturacağınıza karar vererek etkili bir pazarlama çalışması yapabilirsiniz.

İçeriklerinizi Oluşturun

Markanızı hedef kitleniz nezdinde etkili kılmak için kaliteli, akıcı ve bilgilendirici içerikler oluşturmanız gerekir. Bu süreçte hedef kitlenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Tüketici grubunuza uygun içerikler oluşturarak şirketinizin internet ortamında ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İçeriklerinizi Yayınlayın

İçeriğinizi hedef kitlenize doğru kanallar aracılığıyla dağıtmanız önemlidir. Sitenizde yer alan blog sayfasının yanı sıra YouTube, Spotify gibi içerik platformlarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca Linkedin, Facebook, Instagram gibi sosyal medya mecralarını da bu süreçte etkin bir biçimde kullanmanız tavsiye edilir. Bu sayede, marka mesajınızı ve değerlerinizi taşıyan bilgilendirici içeriklerin her yerden ulaşılır olmasını sağlayabilirsiniz.

Kuantum İle Verilerin Gücünden Yararlanın

Hedef kitlenize uygun içerikler üretebilmek için öncelikle onları anlamanız gerekir. Kuantum Araştırma olarak verdiğimiz tüketicilerin davranış, tutum ve beklentilerini anlamanıza yardımcı olur. Etnografik gözlem hizmetimizden yararlanarak tüketici kitlenizi doğal ortamlarında inceleyebilir ve onların tercihlerine, davranışlarına ilişkin değerli veriler elde edebilirsiniz. Bu verileri içerik çalışmalarınızda kullanarak onlara doğrudan hitap edebilirsiniz.

Daha İyi karar vermenize yardım edebiliriz.

Bize bugün ulaşın, İşinizi büyütmenin yollarını konuşalım